Jul, sne og Kate Bush: soundtrack til en vinterdag

Blog, Musik - af:
4. december 2011 09:32

Kate Bush

Jeg er ikke den store fan af julesange, og jeg synes efterhånden, at flere af dem gør mig mere irriteret, end de rent faktisk får mig i julestemning, og tankerne føres nogle gange tilbage til mislykkede forsøg til gymnasie-jule-koncerter. For nogle år siden fandt jeg så Kate Bush’ julesang ”December will be magic again”. Det er en forholdsvis gammel sang fra ’79, men jeg havde aldrig hørt den før, og var solgt fra første sekund.

Jeg elsker Kate Bushs musik, og det var dejligt at høre en julesang, der endelig sagde mig noget, fremført i singer-songwriter-stil med klaver, Bushs stemme – og så selvfølgelig med bjælder i omkvædet, så vi lige bliver helt sikre på, at det er en julesang. Sangen handler om, som titlen antyder, at julen vil blive magisk igen: Mens Bing Crosby synger ”White Christmas” som i gamle dage, og den gamle ’Saint Nicholas’ hopper op ad skorstenen.

I dag kan decembermåned for mig ofte blive stress; eksamensstress (måske bachelor-stress) og julegavestress. Selvfølgelig er der hyggelige stunder en gang imellem, men det er jo aldrig det samme som dengang julen var det mest magiske og mystiske i verden, julekalendere var det vildeste, nisser fandtes, og man glædede sig til julen hele året. Ifølge Kate Bush vil julen blive magisk igen, så det må vi jo bare gå at håbe på.

50 ord for sne

I november i år udkom Kate Bushs nyeste album under navnet 50 Words for Snow. Albummet er anmelderrost (læs Gaffas anmeldelse her), og mens jeg skriver dette, lytter jeg til albummet. Titlen signalerer, at det handler om sne, og når alt kommer til alt, så kommer sneen nok også i år, uanset om det bliver til jul eller senere. Mit forhold til sne er som regel, at det er besværligt, men det kunne da være dejligt at genfinde den barnlige, romantiske idé om sne som det smukkeste og mest fantastiske i verden.

Albummet består af syv lange sange; intronummeret varer 9:46, men det gør ikke noget, for jeg får ligeså langsomt lov til at trænge ind i en vinter-stemning, der leder mine tanker tilbage til barndommens idé om sne og i hvert fald væk fra al negativitet i noget tid.

“It melds extravagant tales to unconventional song structures, and spirits the listener away into Bush’s distinctive hyperreality”, skriver Ann Powers på nprmusic, og der er således ikke tale om pophits om vinter, men nærmere stemningssange, der fører lytteren ind i en anden verden.

I december vil jeg nok som eksamens-overspringshandling lytte til 50 Words for Snow, og måske dagdrømme mig hen til et vinterlandskab med søde snemænd, julelys og fantasi.

Læs også:

Denne artikel er skrevet af søndag den 4 december, 2011 kl. 09:32. Du kan følge svar via. RSS feed. Du kan også skrive et svar. Tags:

Skriv en kommentar


Rumpistol/Redbaron + Heidi Mortenson: Elektronisk lytning på RADAR

  Den elektroniske musiker Rumpistol – som er albumaktuel med Floating – er måske en af Danmarks største navne inden for den elektroniske genre. I går gik han på RADARS scene sammen med sangeren Red Baron, som også har været en del af det nye album. Heidi Mortenson var support med sange fra hendes EP MØRK. Kunstnerne havde masser at byde på, men koncerterne havde også sine mangler.   Heidi Mortenson Efter en del ventetid og et par tekniske problemer gik [...]

Læs mere →

Groomingbarometer: Kvinder ønsker en glattere mandekrop end mændene selv gør

Skal en mand i 2012 have hår på brystet? Skal han trimmes under armene? Og hvad med frisuren på de mere private dele? Teknologiproducenten har lavet en stor undersøgelse med besvarelser fra 1043 danske mænd i alderen 18-70 år. Temaet er KROPSBEHÅRING. Barberet i ansigtet, glat i skridtet, men med naturligt behårede ben. Sådan ser det danske mandeideal ud ifølge Philips groomingbarometer. Jo yngre manden er, desto mindre hår ønsker man på den mandlige krop. Undersøgelsen viser også, at kvinder [...]

Læs mere →

Kapsejlads-huskeliste

Den seneste uges vejrmeldinger har lagt op til, at det er solbriller og ikke paraplyen, der bliver vigtigste accessory, når Kapsejlads løber af stablen på torsdag. Mange års erfaring med det danske vejr taler dog for, at man ikke skal tro, at den hellige grav er velforvaret og helt lade paraplyen blive hjemme. Du kan (forhåbentlig) lade flyverdragten blive hjemme, men det er nok et smart move at snige en paraply ned ved siden af solbrillerne (og alle der ikke [...]

Læs mere →

Litteratur i Aarhus # 2: Åben poetisk scene

Sidste uge drejede det sig om HAPS (hele Aarhus’ poetry slam), denne uge handler det om Åben poetisk scene, der foregår på Løve’s bog- og vincafé. Stemningen er anderledes, når du besøger Åben poetisk scene, måske mere afslappet og så alligevel ikke

Læs mere →