Hvis du drømmer om det perfekte hjem med kant, personlig stil og underfundigt design, så kan du finde masser af inspiration på bloggen LivingSweetLiving.
Bag LivingSweetLiving står de to kvinder Monica og Christina, der lærte hinanden at kende gennem en fælles arbejdsplads hos et dansk møbelfirma. Det har, udover et godt venskab, ført til bloggen LivingSweetLiving. Her skriver de om indretning, møbler, design og brugskunst til boligen, som de synes fortjener særlig opmærksomhed. Udover at inspirere gennem indlæg, har de netop startet et nyt tiltag, hvor de tilbyder boligstyling til folk, der ønsker at give hjemmet et ekstra løft med stil.
Jeg har længe været glad, fast læser på bloggen og synes det var på tide at dele den med jer. Derfor kontaktede jeg Monica og Christina for at få mere at vide om dem og bloggen og det førte til dette:
Hvad er jeres baggrund?
Vi er en skøn blanding af Visual merchandicer og tidligere studerende på Æstetik og Kultur, AU. Vi mødte hinanden qua vores arbejde i butik, mens Christina stadig studerede og jeg var færdig på uni. Siden har vores fælles interesse for design og indretning dannet grundlag for vores venskab, der også indeholder meget mere end det.
Hvordan fik I idéen til bloggen?
Vi manglede et sted, der ikke var præget af reklamer, eller hvem, der havde pengene til at få vist deres produkter i et boligmagasin. Vi manglede et sted der ville vise design uden at skele til det rigtige navn. Det måtte godt være anderledes, men stadig passe ind i den nordiske stil. Selvfølgelig ville vi gerne have fokus på tidens trends, men det kunne vi næsten heller ikke komme uden om når vi gerne vil fremhæve nye og uudviklede talenter. De sidste er bare lidt svære at finde, men vi bliver så glade når vi finder noget som ikke alle kender til i forvejen. Når vi manglede sådan et sted måtte der også være andre der gjorde. Og når nu ingen andre kunne fortælle om det, så kunne vi!
Har i nogle regler for hvad I skriver om på bloggen eller er det alt hvad I finder interessant af design og boligting?
Det er et spørgsmål om mavefornemmelse mange gange. Og ind i mellem rammer vi også ved siden af. Men groft sagt, så fortæller vi om noget, hvis det begejstrer os. Nogle gange er det ting vi kunne har set på billeder og læst om, men sådan er vores medie også. Vi formidler om ting og steder man kan få mere info eller købe tingene. Senest har det fyldt meget hos os at udvikle stylistdelen og håber meget at det kan få lov til at udvikle sig ligesom bloggen.







