GNOM er det nye sort – et praktikforløb, der sparker røv!

Artikler, CV & Job - af:
18. november 2011 11:05

GNOM'sk arbejde

Har du en drøm om at arbejde med kommunikation og marketing? Er du typen, der altid ønsker dig 25 timer i døgnet, så du kan få jordet dine idéer igennem? Elsker du kreative udfordringer og skal du tilfældigvis i praktik til foråret? Hvis du kan svare “oh yes” til det foregående, kunne du måske være Zupa Recommended’s nye GNOM.

Hvis man er GNOM er man et heldigt asen. Man har nemlig fået ét af de fem eftertragtede pladser på Zupa Recommended’s talentskole. Forløbet varer 4 måneder, og det næste hold starter til februar. GNOM’erne bliver udvalgt efter en længere optagelsesproces, hvor man som ansøger får mulighed for at vise hvem man er og hvad man kan. Det starter med en ansøgning i form af et spørgeskema og en fagspecifik opgave. Herefter bliver et hold valgt ud og inviteret til en endags-workshop og herfra bliver det endelige GNOM-team på fem individer udvalgt.

GNOM-forløbet adskiller sig på flere måder fra mere “normale” praktikker. Jeg tog en snak med programleder Christian Mouroux fra Zupa Recommended, for at finde ud af hvorfor GNOM er det nye sort i det aarhusianske studiemiljø.

En farverig praktikplads

Hvad kan GNOM-forløbet gøre for en studerendes udvikling i forhold til en “normal” praktikplads i en virksomhed?

Hele ideologien bag GNOM tager afsæt i et opgør med den ‘klassiske’ praktikforløbs form, hvor man bliver bænket ved et skrivebord og til slut kan kalde sig autodidakt barista.

Vi tager praktikanterne alvorligt, placerer dem i et tværfagligt miljø og forsøger bl.a. at udvikle det enkelte individ på mere end blot fagspecifikke områder. Når man forlader GNOM har man forhåbentlig lært mere om sig selv, om teamwork samt hvad det vil sige at arbejde i en stor virksomhed med mange kolleger, hvor kravet er toppræstationer hver dag

Hvad mener du GNOM-forløbet kan gøre for en studerendes kommende karriere?

Èn af de betingelser vi har opsat i forbindelse med forløbet er, at talenterne skal løse rigtige opgaver for rigtige kunder.

Den bedste måde, at lære at lave reklame på, er nu engang ved at gøre det. Hos GNOM gør du det. Og det er vel ikke så skidt at kunne skrive på sit CV.

Zupa og Recommended har netop fusioneret og derfor er der også kommet nyt GNOM-logo

Hvordan er hverdagen for en GNOM i de fire måneder forløbet kører?

Intens og alsidig. Det er meget forskelligartet kunder, og dermed opgaver, GNOMerne bliver eksponeret for, og mængden af udfordringer kan betyde, at man nogle gange føler, der er for få timer i døgnet. Men det skal gerne virke motiverende – gør det ikke det, så er GNOM nok ikke det rette sted at søge hen.

Hvordan er det gået med de tidligere GNOM’er?

Fra første hold ansatte vi to, begge som junior konsulenter i henholdsvis København og Aarhus, og en tredje fik job som kreativ hos et kendt dansk fashion brand. De sidste to skulle tilbage på skolebænken.

Det første hold GNOMer formåede i øvrigt at udkomme med arbejde for Aarhus Kommune og Ung Rejs, mens jeg allerede nu – uden endnu at kunne røbe for hvem – godt kan afsløre, at dette hold gentager bedriften.

GNOM'ernes arbejde i den virkelige verden

Hvilken værdi giver GNOM til Zupa-Recommended? Hvorfor vil I gøre så meget for jeres praktikanter?

Vi tror på, at vi opnår værdi ved, at være noget for de unge. Laver vi et program, som er lærerigt og meningsfyldt, så drager talenterne fordel af det, og det vil ultimativt smitte af på os. Laver vi derimod et program for vores egen skyld, så er det langt mere tvivlsomt, om talenterne rent faktisk udvikler sig – og vi dermed får udbytte af det.

GNOM, som rekrutteringskanal. Det er vores mulighed for, at tiltrække, fastholde og udvikle den kommende generation af topmedarbejdere. Derudover har unge mennesker en evne til, at være på forkant med nye tendenser, og det lader vi os inspirere af i stor stil. Og sidst, men ikke mindst, så er talenternes niveau faktisk så højt, at det skaber en masse interesse og omtale for vores hus – og det er vi fandens stolte af!

Hvad kræves af en GNOM?

Tre helt centrale egenskaber skal være i orden. Evne, engagement og aspiration. Du skal kunne bringe en færdighed i spil, have en vilje til at yde en ekstraordinær indsats og stræbe efter at være holdspiller. Men hvad enten du har en teknisk, kreativ eller merkantil baggrund, så er der mulighed for at kvalificere sig til GNOM. Det vigtigste er, at man er sulten efter at lære og udvikle sig – i samspil med fire andre mindst ligeså talentfulde mennesker.

Zupa Recommended søger netop nu, fem friske GNOM’er til forårssemestret. Ansøgningsfristen er 1. december, så hvis du vil prøve kræfter med reklamebranchen er det NU du skal i gang med din ansøgning.

Se ansøgningsskemaet eller læs mere om forløbet her:

Læs også:

Denne artikel er skrevet af fredag den 18 november, 2011 kl. 11:05. Du kan følge svar via. RSS feed. Du kan også skrive et svar. Tags:

Skriv en kommentar


Rumpistol/Redbaron + Heidi Mortenson: Elektronisk lytning på RADAR

  Den elektroniske musiker Rumpistol – som er albumaktuel med Floating – er måske en af Danmarks største navne inden for den elektroniske genre. I går gik han på RADARS scene sammen med sangeren Red Baron, som også har været en del af det nye album. Heidi Mortenson var support med sange fra hendes EP MØRK. Kunstnerne havde masser at byde på, men koncerterne havde også sine mangler.   Heidi Mortenson Efter en del ventetid og et par tekniske problemer gik [...]

Læs mere →

Groomingbarometer: Kvinder ønsker en glattere mandekrop end mændene selv gør

Skal en mand i 2012 have hår på brystet? Skal han trimmes under armene? Og hvad med frisuren på de mere private dele? Teknologiproducenten har lavet en stor undersøgelse med besvarelser fra 1043 danske mænd i alderen 18-70 år. Temaet er KROPSBEHÅRING. Barberet i ansigtet, glat i skridtet, men med naturligt behårede ben. Sådan ser det danske mandeideal ud ifølge Philips groomingbarometer. Jo yngre manden er, desto mindre hår ønsker man på den mandlige krop. Undersøgelsen viser også, at kvinder [...]

Læs mere →

Kapsejlads-huskeliste

Den seneste uges vejrmeldinger har lagt op til, at det er solbriller og ikke paraplyen, der bliver vigtigste accessory, når Kapsejlads løber af stablen på torsdag. Mange års erfaring med det danske vejr taler dog for, at man ikke skal tro, at den hellige grav er velforvaret og helt lade paraplyen blive hjemme. Du kan (forhåbentlig) lade flyverdragten blive hjemme, men det er nok et smart move at snige en paraply ned ved siden af solbrillerne (og alle der ikke [...]

Læs mere →

Litteratur i Aarhus # 2: Åben poetisk scene

Sidste uge drejede det sig om HAPS (hele Aarhus’ poetry slam), denne uge handler det om Åben poetisk scene, der foregår på Løve’s bog- og vincafé. Stemningen er anderledes, når du besøger Åben poetisk scene, måske mere afslappet og så alligevel ikke

Læs mere →